Keittiömestari Ulla Liukkonen kutsuttiin kokkien maailmanliiton kunniajäseneksi

Tiedote
Suomen Keittiömestarit ry
Julkaistu: 18.08.2020, 15:14, päivitetty 13.6.2021

Keittiömestari Ulla Liukkonen kutsuttiin kokkien maailmanliiton kunniajäseneksi – käädyt luovutettin 9.6.2021 Lahdessa 

Suomen Keittiömestarit ry:n puheenjohtaja, keittiömestari Ulla Liukkoselle on myönnetty maailman keittiömestariliiton The World Association of Chefs Societies -yhdistyksen (Worldchefs) kunniajäsenyys. Liukkonen on toiminut Suomen Keittiömestareiden puheenjohtajana vuodesta 2008 alkaen. Maailmanliiton elinikäinen kunniajäsenyys on korkein huomionosoitus, minkä keittiömestari voi saada kollegoiltaan.

Ulla Liukkonen, Suomen Keittiömestarit ry:n puheenjohtaja. KUVA: Riikka Mantila

– Olen äärettömän kiitollinen saamastani tunnustuksesta ja haluan jakaa sen koko yhdistyksemme kanssa. Kiitän lämpimästi Wordchefsia, Suomen Keittiömestarit ry:n hallitusta, jäsenyhdistyksiä ja kaikkia jäseniämme sekä tukijoitamme vuosien aikana tehdystä yhteistyöstä suomalaisen ruokakulttuurin edistämiseksi”, kiittää Liukkonen.

– Tunnustus myönnetään tiukkojen valintakriteerien pohjalta, joita ovat esimerkiksi jäsenmaiden tuki hakijalle sekä ansiokas toiminta oman maan keittiömestariliiton sekä Worldchefsien hyväksi, kertoo Suomen Keittiömestarit ry:n varapuheenjohtaja Petri Selander.

Suomesta maailmanliiton kunniajäseniksi on kutsuttu aiemmin Osmo Norha (1974) ja Martti Lehtinen (2006).

Tunnustus julkistettiin 15.8.2020 pidetyssä maailmanliiton kongressissa, joka järjestettiin koronatilanteen vuoksi etäkongressina Pietariin suunnitellun Worldchefs Congress & Expo -tilaisuuden sijasta.

Tilanteesta johtuen käädyt päästiin luovuttamaan Liukkoselle vajaan vuoden myöhässä. Juhlava luovutustilaisuus pidettiin 9.6.2021 Lahdessa Suomen Keittiömestarit ry:n hallituksen kokouksen yhteydessä. Paikalla onnittelemassa olivat SKM:n hallituksen lisäksi alueyhdistys Päijät-Hämeen Keittiömestarit ry:n edustajat.

Suomen Keittiömestarit ry onnittelee Liukkosta saadusta tunnustuksesta.

Suomen Keittiömestarit ry on valtakunnallinen yhdistys, joka toimii alueellisten keittiömestariyhdistysten keskusjärjestönä sekä jäsenistönsä ammatillisten etujen valvojana, ammattitaidon ja -tiedon edistäjänä sekä tekee yhteistyötä alalla toimivien yhteisöjen, yritysten ja yksityisten kesken. Yksi toiminnan keskeisimmistä tavoitteista on edistää suomalaista ruokakulttuuria ja korkealaatuista keittotaitoa. Yhdistys tukee lisäksi alan kilpailutoimintaa. Suomen Keittiömestarit ry on Pohjoismaiden ja maailman keittiömestariliittojen jäsenyhdistys.
www.chefs.fi

The World Association of Chefs Societies -yhdistyksen (Worldchefs) on keittiömestariyhdistysten maailmanlaajuinen verkosto, joka on perustettu 1928. Yhdistyksen jäseninä ovat yli 90 maan kansalliset keittiömestariliitot, jotka edustavat yhteensä yli 10 miljoonaa ammattilaista ympäri maailmaa.
www.wacs.org

Lisätiedot

Puheenjohtaja Ulla Liukkonen, Suomen Keittiömestarit ry, 050 352 9006 (haastattelupyynnöt)
Varapuheenjohtaja Petri Selander, Suomen Keittiömestarit ry, 040 572 290 (mm. taustatiedot hakuprosessista)
Tiedottaja Virpi Kulomaa, Viestintävalkea Oy, 040 592 8752 (mm. kuvatiedustelut)

Share this Post: